Twoje IP: 18.117.81.240
Server Time: 2024-04-20 12:48:52

Niedziela Dobrego Pasterza

Czwarta niedziela wielkanocna nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza jest przeżywana w Kościele katolickim jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Kościele w Polsce rozpoczyna ona Tydzień Modlitw o Powołania do szczególnej służby w Kościele.
Kościół, poprzez Tydzień Modlitw o Powołania, zachęca wszystkich do włączenia się w troskę o powołania do szczególnej służby w Kościele. Zaprasza do modlitwy o dar powołań, o odwagę podjęcia go przez tych, których Bóg wzywa i ich wierność w byciu świadkami Bożej prawdy i Bożej miłości – świadkami Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza.

Niedziela Biblijna

Dnia 14 kwietnia 2024 r. będziemy przeżywać w Kościele w Polsce XVI Niedzielę Biblijną oraz Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Celem tego wydarzenia jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych.Przedmiotem lektury będą Dzieje Apostolskie. W tym roku wydarzeniom tym towarzyszy hasło „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”.
Zachęcamy do systematycznego czytania Słowa Bożego w rodzinach i w grupach parafialnych.

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego.
Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego.

Czytaj więcej: 2024-04-07-Niedziela-Miłosierdzia

Rezurekcja

Rezurekcja to poranna Msza św. w Niedzielę Wielkanocną, podczas której katolicy świętują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Najpierw przy biciu dzwonów,wśród dźwieków orkiestry i śpiewu odbywa się procesja wokół świątyni za baldachimem z Najświętszym Sakramentem. Jej celem jest ogłoszenie Zmartwychwstania Chrystusa oraz wezwanie całego stworzenia do udziału w Jego tryumfie na śmiercią. Msza św. i uroczyste błogosławieństwo kończy rezurekcję.Zobacz zdjęcia

Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

Wielka Sobota, dla chrześcijan to dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. W tym dniu w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.Przez cały dzień, aż do wieczora nie sprawuje się Eucharystii. Wierni przynoszą natomiast do kościołów pokarmy do pobłogosławienia na wielkanocny stół.
Wigilia Paschalna /Zobacz zdjęcia/ jest centralnym momentem Triduum Paschalnego. Jest najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym Roku Liturgicznym. To świętowanie największego wydarzenia w dziejach świata – Zmartwychwstania Chrystusa.

Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Droga Krzyżowa /Zobacz zdjęcia/ a potem Liturgia Męki Pańskiej /Zobacz zdjęcia/. Jest to dzień postu ścisłego.Na przeżywanie wydarzeń wielkopiątkowych zapraszamy do naszego kościoła na 17.15.

Niedziela Palmowa

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy a także rozważa Jego Mękę. W Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm. Palmy były święcone na każdej Mszy św.
Procesja z palmami wyruszyła o 9.00 z kościoła św. Rocha. Po niej w kościele parafialnym sprawowana była Msza św. połączona z poświęceniem palm i czytaniem Męki Pańskiej. Zobacz zdjęcia

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek wspominamy, a zarazem upamiętniamy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Po liturgii Eucharystycznej i rozdaniu Komunii św. następuje przeniesienie w uroczystej procesji Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Zobacz zdjęcia

Droga krzyżowa ulicami miasta