Twoje IP: 34.229.223.223
Server Time: 2024-03-19 03:50:58

Historia parafii Tarnogród

Tarnogród, jako osada, został założony przywilejem lokacyjnym wydanym przez króla polskiego Zygmunta Augusta. Było to w maju 1567 roku, w środę, po święcie św. Stanisława. W tym akcie prawnym król wyznaczył uposażenie dla kapłana katolickiego i kościoła, który mieszczanie mieli wystawić. W 1568 roku Tarnogrodzianie zbudowali drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Ducha, zwany szpitalnym. Był to pierwszy kościół w Tarnogrodzie, choć nie parafialny. Następnie, również z drewna, wzniesiono świątynię parafialną, do której już został skierowany kapłan, mimo że, formalnie parafia została erygowana przez biskupa przemyskiego, Wawrzyńca Goślickiego, aktem erekcyjnym parafii tarnogrodzkiej, wydanym w Brzozowie, dopiero 23 stycznia 1598 roku. Wcześniej jednak Jan Zamoyski wydał przywilej fundacyjny dla parafii i zapewnił jej uposażenie.
Ten drugi kościół, a pierwszy parafialny, spłonął w 1629 roku w samą procesję Bożego Ciała. Mianowany przez władze proboszczem ks. Andrzej Kłopocki sumptem Tomasza Zamoyskiego, własnym i parafian w latach 1632-1634 wystawił kościół z drewna, który odznaczał się piękną architekturą i bogato wyposażonym wnętrzem. Poświęcenia dokonał bp Zachariasz Nowoszycki, sufragan lwowski, z uposażenia biskupa przemyskiego - Szołdrskiego. Kościół poświęcono Przemienieniu Pańskiemu, św. Annie, św. Andrzejowi Apostołowi i św. Wawrzyńcowi w 1636 roku. Kościół ten przetrzymał burze dziejowe takie jak: najazdy Kozaków, Tatarów, Węgrów i Szwedów.

Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego

Ponieważ drewniana świątynia nie dawała gwarancji trwałości i bezpieczeństwa, na wniosek biskupa przemyskiego, miejscowy proboszcz ks. Józef Łysakowski rozpoczął w 1750 roku budowę nowego kościoła murowanego. Planów dostarczył mu architekt Merettini, który zbudował wokół Lwowa budowle sakralne i świeckie. Część świątyni, tzn. zakrystię od strony północnej, prezbiterium i kaplicę Matki Bożej od strony południowej, zbudowano do roku 1764. W tym też roku rozebrano poprzedni kościół. Cała nawa została skończona za ks. infułata Baltazara Dulewskiego w latach 1771-1778. Kościół, w stylu barokowym, z pięknymi kapitelami z piaskowca wewnątrz i zewnątrz, z kamiennymi lampionami na frontonie, otrzymał tytuł Przemienienia Pańskiego.
W kościele znajduje się wielki manierystyczny ołtarz z II połowy XVII wieku. Sprowadził go do Tarnogrodu ks. Dulewski w 1783 roku z Kolegiaty Zamojskiej. Jest on pierwszym ołtarzem Katedry Zamojskiej, wykonany w Zamościu w 1635 roku na zamówienie samego kanclerza Jana Zamoyskiego. Ołtarz - według projektu B. Morando - polichromowany i złocony, wykonał z drewna sztukator F. Moller. Jego złocenie zakończono w 1782 roku. W polach znajdują się obrazy Boga Ojca, Przemienienie Pańskie -  piękna kopia obrazu Rafaela - oryginał znajduje się w Bazylice św. Piotra w Rzymie, zaś na zasuwie jest Zwiastowanie, które wskazuje na Murilla - oryginał w Sewilli, oraz dwa boczne oryginalne obrazy na desce: św. Jan Ewangelista i św. Jan Chrzciciel. Obrazy zostały zamówione przez kanclerza Jana Zamoyskiego w 1601 roku.

Kaplica Matki Bożej

Została wybudowana w latach 1750-1764 wraz z prezbiterium i zakrystią. W ołtarzu znajduje się obraz, który jest kopią obrazu Matki Bożej Dzikowskiej. Na zasuwach znajdują się obrazy św. Mikołaja i św. Rocha, w zwieńczeniu Matka Boża Szkaplerzna. W kaplicy znajduje się także obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który ofiarowali oo. Redemptoryści.

Ołtarze boczne

Prócz ołtarza w Kaplicy Matki Bożej, kościół aktualnie zdobi pięć ołtarzy bocznych. Są to:
- ołtarz św. Antoniego z obrazem na płótnie, a na zasuwie Pan Jezus na pustkowiu, w zwieńczeniu obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy;
- ołtarz św. Jana Nepomucena w zwieńczeniu obraz Matki Bożej Częstochowskiej;
- ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego, Chrystus snycerski XVII wieczny, w zwieńczeniu Pieta;
- ołtarz św. Franciszka, na zasuwie obraz św. Walentego na płótnie, w zwieńczeniu św. Tekla;
- ołtarz Matki Bożej Apostolskiej ma u spodu wizerunek ks. Kłopockiego, w zwieńczeniu św. Kazimierz Królewicz.
Ambona i chrzcielnica, stylem nawiązujące do baroku, zostały wykonane w latach 1905-1910 przez Walentego Bazana z Bukowiny. Organy 18-głosowe - czeskiej firmy "Jan Tucek" - kupiono w 1910 roku. Polichromia wewnątrz kościoła została przemalowana przez Szymona Zina w latach 1880-1889.
Obok kościoła stoi zabytkowa dzwonnica z 1777 roku. Jej budowniczym jest profesor Akademii Zamojskiej, fundator i budowniczy kościoła w Goraju ks. Infułat Baltazar Dulewski.

Kościół pod wezwaniem Św. Rocha

Kościół drewniany z drzewa modrzewiowego został wybudowany za miastem przez mieszczan tarnogrodzkich około 1624 roku. Kościół jest poświęcony św. Rochowi, patronowi od zarazy. W ostatnich latach został gruntownie odnowiony z zachowaniem dawnej świetności. W kościele znajdują się: wczesnobarokowy ołtarz, osiemnastowieczne barokowe organy, krucyfiks w stylu rokokowym oraz kropielnica z graniu przy wejściu do świątyni. Kościół ten jest najstarszym drewnianym kościółkiem na Zamojszczyźnie.

Do parafi należą miejscowosci:

Korchów I, Korchów II, Luchów Górny, Płusy, Tarnogród, Wola Różaniecka

Kościoły filialne:

- Tarnogród - kościół p.w. św. Rocha
- Korchów
- Wola Różaniecka

Odpusty:

06 sierpnia - Przemienienie Pańskie (kościół parafialny)
16 sierpnia - św. Rocha (kościół św. Rocha)
3 Maja - NMP Królowej Polski (Korchów)
Niedziela przed 16 lipca - NMP z Góry Karmel (Wola Różaniecka)

Powołania z terenu parafii: