Twoje IP: 3.233.226.151
Server Time: 2019-11-14 08:15:18

Kościół domowy – formacja, cele i zadania

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę, zwaną charyzmatem Domowego Kościoła.
          Domowy Kościół zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do bycia bliżej Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce on pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:
  • życia Słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia
  • życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem
  • stałego życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego
  • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem wobec innych ludzi
  • postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów

Zadaniami DK, wynikającymi z przynależności do Ruchu Światło-Życie są:
  • kształtowanie swoich członków w duchu formuły jedności "Światło-Życie"
  • doprowadzenie ich do przyjęcia Chrystusa jako osobistego Pana i Zbawiciela
  • budowanie i propagowanie kultury opartej na zasadach chrześcijańskich

Budowaniu jedności (communio) w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne - zobowiązania:
  • codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania)
  • regularne spotkanie ze słowem Bożym
  • codzienna modlitwa małżeńska
  • codzienna modlitwa rodzinna
  • comiesięczny dialog małżeński
  • reguła życia (systematyczna praca nad sobą)
  • uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych

Krąg tworzy 4-7 małżeństw pragnących wzajemnie się wspomagać w dążeniu do budowania w swoich rodzinach Domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa - dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia wspólnoty chrześcijańskiej oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach.
Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Jest ona odpowiedzialna za pracę formacyjną kręgu, za jego wzrost duchowy, za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora, który pełni funkcję doradcy i przewodnika duchowego.
Kręgi rodzin pracują w cyklach rocznych. Spotkania miesięczne kręgów odbywają się od września do czerwca włącznie. W okresie wakacyjno-urlopowym odbywają się rekolekcje 15-dniowe.

Spotkanie miesięczne kręgu rodzin składa się z następujących części stałych:
  • dzielenia się życiem (wydarzeniami, radościami, troskami itp.) podczas symbolicznego posiłku
  • modlitwy - dzielenie się Ewangelią lub inne formy spotkania ze słowem Bożym; krótka modlitwa spontaniczna, tajemnica różańca
  • formacji - dzielenie się w atmosferze modlitwy realizacją zobowiązań, to znaczy osiągnięciami i trudnościami w rozwoju życia duchowego oraz omówienie nowego tematu
  •  Spotkanie odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw i nie powinno trwać dłużej niż trzy godziny. Jego istotnym punktem jest dzielenie się realizacją zobowiązań, które decydują o rozwoju duchowym poszczególnych małżeństw, jak i całego kręgu. Część tę na każdym spotkaniu prowadzi para animatorska.
         Zapraszamy wszystkie małżeństwa, które pragną podjąć stałą formację i budować w rodzinach prawdziwy domowy Kościół na fundamencie łaski wypływającej z sakramentu małżeństwa.