Twoje IP: 34.236.152.203
Server Time: 2024-03-19 02:40:19

„Ministrant" – łac. ministrare tzn."służyć, pomagać".

Ministrant służy kapłanowi i ludowi Bożemu, a przez to służy samemu Bogu. Ta posługa sprawowana jest przede wszystkim w kościele podczas liturgii, jednak powinna mieć ona także przełożenie na codzienne życie, podejmowane obowiązki i relacje z innymi ludźmi.
       Spotkania ministrantów odbywają się w soboty o godz. 10.00, a udział w nich jest obowiązkowy. Zapraszamy wszystkich chłopców, począwszy od III klasy szkoły podstawowej na nasze spotkania i do służby przy ołtarzu.
ministrant trybularz

Wskazania dla Liturgicznej Służby Ołtarza

Pełniący posługę przychodzą do kościoła przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten przeznaczamy na modlitwę, na duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz na ubranie się, przygotowanie potrzebnych rzeczy, pomoc w ubraniu celebransa.     Przychodząc do kościoła udają się najpierw przed tabernakulum, aby oddać pokłon Chrystusowi. Udział służby liturgicznej we Mszy św. nie może ograniczyć się do wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma ich prowadzić do pełniejszego włączania się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich "świadomie i owocnie". Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi. Należy więc podkreślać przekazywana treść, a nie samego siebie.
       Wszyscy członkowie zespołu liturgicznego pełniący posługę w prezbiterium biorą udział w procesji wejścia i uczestniczą w całej liturgii na swoich miejscach. Do zakrystii wychodzą tylko w razie konieczności. Swoje czynności wykonują we właściwym czasie, bez pośpiechu, nigdy przed zakończeniem czynności poprzedzającej.
       Do Komunii św. przystępują pierwsi przed pozostałymi wiernymi. Ministrant jest zobowiązany do posługi przy ołtarzu w każdą niedzielę oraz przynajmniej w jeden dzień powszedni w ciągu tygodnia. Swoją postawą i zachowaniem się dają wiernym przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.

Początek formularza

Patronami ministrantów są:

Święty Dominik Savio (1842-1857)
Święty Jan Berchmans (1599-1621)
Święty Tarsycjusz (+ ok. 250)
Święty Stanisław Kostka (1550-1568)
Święty Alojzy Gonzaga (1568-1591)
ministrant mruga

Modlitwa przed służeniem

Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją. Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić. Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, by myśli moje były przy tobie, by oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko tobie. Amen.

Modlitwa po służeniu

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby, spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, przez dzień dzisiejszy i całe me życie, szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Początek formularza