Twoje IP: 3.137.218.230
Server Time: 2024-04-24 06:08:43

Historia chóru parafialnego

W latach powojennych 1946-1952 organistą i prowadzącym chór parafialny był Pan Ksawery Turczański. W 1952 roku do Tarnogrodu przyjeżdża Pan Bronisław Kiełbasa, który ukończył studia organistowskie. W swojej pracy jako organista wznawia prowadzenie chóru parafialnego, który istniał zaraz po wojnie, a także organizuje chór młodzieżowy, do którego należy młodzież dojeżdżająca do L.O. i L.P. w Biłgoraju. Pan Bronisław Kiełbasa tworzy chór czterogłosowy. Wszystkie zapisy nutowe kolęd, pieśni wielkanocnych i innych pieśni związanych z uroczystościami kościelnymi zachowały się do dnia dzisiejszego. Po śmierci Pana Bronisława Kiełbasy organistą zostaje Pan Jerzy Pawłowski. Pan Jerzy pracuje tylko półtora roku, po tym czasie wyjeżdża.
W 1970 r. ks. Wincenty Depczyński zatrudnia jako organistę Pana Antoniego Korniaka, który posiada zdolności muzyczne i organizacyjne: gra na skrzypcach, trąbce, saksofonie i akordeonie, należy do kapeli tarnogrodzkiej, prowadzi orkiestrę wiejską, a potem strażacką. Próby chóru pod opieką Pana Antoniego odbywały się regularnie. Kiedy starsi członkowie chóru odchodzili, na ich miejsce przychodzili nowi, którzy byli wprowadzani i uczeni od początku poszczególnych głosów.

nutki

"TEN KTO ŚPIEWA, DWA RAZY SIĘ MODLI".
                                                        ~ św. Augustyn

W tych latach do chóru należeli:
– soprany – Maria Bartosik, Maria Bednarczuk, Bronisława Daciek, Feliksa Falandysz, Anna Kaczor, Krystyna Kita, Halina Konieczna, Katarzyna Konieczna, Stefania Korniak, Sabina Korpal, Danuta Kucharczuk, Janina Lembryk, Bronisława Orlińska, Irena Postrzech, Antonina Przybyłowicz, Bożena Róg, Helena Sas, Teresa Seroka, Helena Socha, Joanna Szymanik.
– alty – Janina Bartosik, Joanna Bartosz, Janina Cap, Bożena Duda, Józefa Kożuszek, Anna Kukiełka, Antonina Łupicka, Stanisława Magoch, Barbara Mazurek, Michalina Mulawa (śpiewała w chórze 70 lat), Czesława Rogala, Leokadia Róg.
– tenory – Michał Kapustyński, Roch Koncewicz, Albin Korniak, Tadeusz Korpal, Stanisław Lassa, Eugeniusz Mendryk, Jan Misiągiewicz (ówczesny kościelny), Edward Pędziwiatr, Edward Żemła.
– basy – Wiesław Buliński, Marian Dołomisiewicz, Józef Kasprzak, Antoni Konieczny, Gabriel Korniak, Józef Kukiełka, Stefan Magoch, Roch Maśko, Jerzy Szamik, Stanisław Szeniak, Zdzisław Szteinmiller, Józef Szunert.
Bardzo wielu z wymienionych chórzystów już nie żyje, obecnie w chórze śpiewa 16 osób.
Wśród pieśni chóralnych występują partie solowe, które śpiewały: Krystyna Kita, Joanna Szymanik, psalmy podczas Mszy Św., śpiewały: Krystyna Kita, Anna Kukiełka, Barbara Mazurek, „Golgotę” wykonywały: Krystyna Kita i Anna Kukiełka, a w latach 70-tych – Helena Sas i Antoni Konieczny.
Śpiew parafialnego chóru tarnogrodzkiego wzbogacał Msze Św. podczas odpustu na Przemienienie Pańskie i św. Rocha, na cmentarzach przed odpustami, a także w Dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Zmarłych. W Niedzielę Palmową chór śpiewał Mękę Pańską, a poszczególne jej części wykonywali: Antoni Korniak, Gabriel Korniak i Tadeusz Korpal. W czasie procesji Bożego Ciała chór śpiewał odpowiednie fragmenty z Ewangelii przy czerech ołtarzach oraz na zakończenie oktawy Bożego Ciała. W czasie wizytacji chór witał pieśniami (również po łacinie) przyjeżdzających do parafii biskupów, m.in. Biskupa Jana Śrutwę oraz Biskupa Bolesława Pylaka. Chór śpiewem uczestniczył we Mszach Św. za ojczyznę w dniu 11-tego listopada czy 3-go maja wykonując pieśni patriotyczne, np. „ O Panie któryś jest w niebie”, „Pierwsza brygada”. Rozpoczęła się również tradycja uczestniczenia chóru na pogrzebach członków chóru lub ich rodzin. Co roku chór organizował spotkania opłatkowe, na które zapraszał wszystkich księży oraz siostry zakonne pracujące w parafii.
Od 2009 roku organistą jest Pan Paweł Kaczor – wnuk Pana Antoniego Korniaka.

Powyższe informacje zostały zebrane i opracowane dzięki licznym rozmowom i wywiadom ze starszymi, żyjącymi członkami chóru a także dzięki danym spisanym przez śp. Antoniego Korniaka.

Opracowała chórzystka od 1977 r.
A. K.
Tarnogród, 2019 r.

PS. Chór do stycznia 2023 roku prowadził Pan Gabriel Korniak, bratanek Pana Antoniego Korniaka, syn Pana Albina Korniaka.
Dnia 1 stycznia 2023 r. Pan Gabriel Korniak odszedł do wieczności, kończąc tym samym piękną, długoletnią przygodę z chórem parafialnym w Tarnogrodzie.