Namaszczenie chorych
Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu (KKK 1499).
Choroba i cierpienie w Piśmie świętym
W Starym Testamencie człowiek doświadczał podczas choroby swoich ograniczeń i jednocześnie rozumiał, że choroba w tajemniczy sposób wiąże się z grzechem. Prorocy przewidywali, że może ona mieć także wartość odkupieńczą w stosunku do grzechów własnych i innych ludzi. W ten sposób choroba była przeżywana w obliczu Boga, którego człowiek prosił o uzdrowienie.
Współczucie Jezusa wobec chorych i liczne uzdrowienia są wymownym znakiem przyjścia Królestwa Bożego, a więc zapowiadają zwycięstwo nad grzechem, cierpieniem i śmiercią. Przez swoją mękę i śmierć na krzyżu Chrystus nadał cierpieniu nowe znaczenie, które – jeśli będzie zjednoczone z Jego cierpieniem – może stać się środkiem oczyszczenia i zbawienia dla nas i innych ludzi.
Kościół, który otrzymał od Pana zadanie uzdrawiania chorych, stara się je wypełniać zarówno przez opiekę, jaka otacza chorych, jak i przez modlitwę wstawienniczą, którą im towarzyszy. Sprawuje sakrament przeznaczony dla ludzi dotkniętych chorobą, ustanowiony przez Chrystusa i poświadczony przez św. Jakuba: „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana” (Jk5,14).
Sprawowanie sakramentu i jego skutki
Stosowny czas na jego przyjęcie zachodzi wówczas, gdy wiernemu zaczyna zagrażać śmierć z powodu choroby lub starości. Ten sam wierny może przyjąć go powtórnie, gdy choroba się pogłębia lub w przypadku nowej ciężkiej choroby. Sakramentu namaszczenia chorych udzielają tylko kapłani, a jego istotą jest namaszczenie czoła i rąk olejem chorych, któremu towarzyszy modlitwa o specjalną łaskę tego sakramentu.
Sakrament namaszczenia chorych udziela specjalnej łaski, która jednoczy wewnętrznie chorego z męką Chrystusa, dla jego własnego dobra oraz dla dobra Kościoła, dając mu pocieszenie, pokój, siłę, a także przebaczenie grzechów, jeżeli chory nie mógł się wyspowiadać. Sakrament ten prowadzi niekiedy także, jeżeli taka jest wola Boża, do uzdrowienia ciała. W każdym przypadku namaszczenie to przygotowuje chorego na przejście do domu Ojca.
Namaszczenie chorych w naszej parafii
Sakrament sprawujemy uroczyście w czasie Mszy św. 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, a zarazem w Światowy Dzień Chorego. Chorzy mogą go również przyjąć w każdy pierwszy piątek miesiąca podczas odwiedzin chorych. W nagłych przypadkach prosimy o zgłaszanie chorych w kancelarii parafialnej.