^Powrót na góre

Strona główna

Kancelaria parafialna

Duszpasterze

Galeria zdjęć

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 14 gości.

Statystyka odwiedzin

01917019
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Łącznie
352
614
2285
14814
1917019

Twoje IP: 44.200.194.255
Server Time: 2024-07-16 08:24:30

Namaszczenie chorych

Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił; a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu (KKK 1499).

Choroba i cierpienie w Piśmie świętym

W Starym Testamencie człowiek doświadczał podczas choroby swoich ograniczeń i jednocześnie rozumiał, że choroba w tajemniczy sposób wiąże się z grzechem. Prorocy przewidywali, że może ona mieć także wartość odkupieńczą w stosunku do grzechów własnych i innych ludzi. W ten sposób choroba była przeżywana w obliczu Boga, którego człowiek prosił o uzdrowienie.
Współczucie Jezusa wobec chorych i liczne uzdrowienia są wymownym znakiem przyjścia Królestwa Bożego, a więc zapowiadają zwycięstwo nad grzechem, cierpieniem i śmiercią. Przez swoją mękę i śmierć na krzyżu Chrystus nadał cierpieniu nowe znaczenie, które – jeśli będzie zjednoczone z Jego cierpieniem – może stać się środkiem oczyszczenia i zbawienia dla nas i innych ludzi.
Kościół, który otrzymał od Pana zadanie uzdrawiania chorych, stara się je wypełniać zarówno przez opiekę, jaka otacza chorych, jak i przez modlitwę wstawienniczą, którą im towarzyszy. Sprawuje sakrament przeznaczony dla ludzi dotkniętych chorobą, ustanowiony przez Chrystusa i poświadczony przez św. Jakuba: „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana” (Jk5,14).

Sprawowanie sakramentu i jego skutki

Stosowny czas na jego przyjęcie zachodzi wówczas, gdy wiernemu zaczyna zagrażać śmierć z powodu choroby lub starości. Ten sam wierny może przyjąć go powtórnie, gdy choroba się pogłębia lub w przypadku nowej ciężkiej choroby. Sakramentu namaszczenia chorych udzielają tylko kapłani, a jego istotą jest namaszczenie czoła i rąk olejem chorych, któremu towarzyszy modlitwa o specjalną łaskę tego sakramentu.
Sakrament namaszczenia chorych udziela specjalnej łaski, która jednoczy wewnętrznie chorego z męką Chrystusa, dla jego własnego dobra oraz dla dobra Kościoła, dając mu pocieszenie, pokój, siłę, a także przebaczenie grzechów, jeżeli chory nie mógł się wyspowiadać. Sakrament ten prowadzi niekiedy także, jeżeli taka jest wola Boża, do uzdrowienia ciała. W każdym przypadku namaszczenie to przygotowuje chorego na przejście do domu Ojca.

Namaszczenie chorych w naszej parafii

Sakrament sprawujemy uroczyście w czasie Mszy św. 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, a zarazem w Światowy Dzień Chorego. Chorzy mogą go również przyjąć w każdy pierwszy piątek miesiąca podczas odwiedzin chorych. W nagłych przypadkach prosimy o zgłaszanie chorych w kancelarii parafialnej.
 
Copyright © 2013-2021 - Parafia Tarnogród  Rights Reserved.