^Powrót na góre

Strona główna

Kancelaria parafialna

Duszpasterze

Galeria zdjęć

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 12 gości.

Statystyka odwiedzin

01970714
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Łącznie
780
820
4595
10449
1970714

Twoje IP: 44.222.131.239
Server Time: 2024-09-13 22:08:11

Sakrament Pokuty i Pojednania

Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą (KKK 1422).

Podstawy biblijne sakramentu

Bóg na kartach Pisma świętego nieustannie wzywa człowieka do nawrócenia i oczyszczenia serca oraz ukazuje się jako ten, który jest Bogiem miłosierdzia. Jezus Chrystus, lekarz dusz i ciał, chciał by mocą Ducha Świętego Kościół kontynuował dzieło uzdrawiania i zbawiania. Dlatego po swoim zmartwychwstaniu ustanowił ten sakrament, kiedy ukazał się swoim Apostołom i rzekł do nich: „Weźmijjcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone, a którym zatrzymacie są im zatrzymane” (J 20,19).

Sprawowanie sakramentu i jego skutki

Obejmuje on dwa jednakowo ważne elementy: z jednej strony akty człowieka przystępującego do spowiedzi (penitenta), z drugiej rozgrzeszenie kapłana, który w imię Jezusa Chrystusa udziela przebaczenie grzechów i ustala sposób zadośćuczynienia. Aktami penitenta są: rachunek sumienia; żal, który jest doskonały, gdy jego źródłem jest miłość Boga, lub niedoskonały, jeśli opiera się na innych motywach i zawiera postanowienie walki z grzechem; spowiedź, która polega na wyznaniu grzechów wobec kapłana; zadośćuczynienie bądź wypełnienie pewnych aktów pokutnych, które spowiednik nakłada na penitenta, by naprawił szkody wyrządzone przez grzech.
Aby sakrament był sprawowany ważnie, należy wyznać wszystkie grzechy śmiertelne, które nie zostały jeszcze wyznane, a których jesteśmy świadomi, po starannym zbadaniu sumienia. Wyznanie grzechów powszednich nie jest ściśle konieczne, niemniej jest przez Kościół zalecane, ponieważ pomaga kształtować prawe sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami, poddawać się leczącej mocy Chrystusa i czynić postępy w życiu duchowym. Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, jest zobowiązany przynajmniej raz w roku przystąpić do tego sakramentu.
Skutkami sakramentu pokuty są: pojednanie z Bogiem, a więc odpuszczenie grzechów; pojednanie z Kościołem; odzyskanie stanu łaski uświęcającej; darowanie kary wiecznej spowodowanej przez grzechy śmiertelne i przynajmniej częściowe darowanie kar doczesnych będących skutkiem grzechu; pokój sumienia oraz pociecha duchowa; wzrost sił do walki ze słabościami.        

Sakrament pokuty w naszej parafii

Z sakramentu pokuty można korzystać codziennie trzydzieści minut przed każdą msza świętą. Spowiedź osób starszych i chorych odbywa się w pierwsze piątki miesiąca. Osoby, które nie mogą skorzystać z sakramentu w konfesjonale oraz mające problemy ze słuchem prosimy o zgłaszanie się do spowiedzi w zakrystii.                                 
Copyright © 2013-2021 - Parafia Tarnogród  Rights Reserved.