^Powrót na góre

Strona główna

Kancelaria parafialna

Duszpasterze

Galeria zdjęć

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 20 gości.

Statystyka odwiedzin

02036860
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Łącznie
194
2016
5602
21010
2036860

Twoje IP: 3.138.126.51
Server Time: 2024-11-21 06:49:01

 Wezwanie Parafii

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim. Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: „Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy tamci weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”. W chwili gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.
Łk 9, 28b-36 

 

Uroczystość Przemienienia Pańskiego na Wschodzie spotykamy już w VI wieku. Była ona największym świętem w ciągu lata. Na Zachodzie jako święto obowiązujące dla całego Kościoła wprowadził ją papież Kalikst III jako podziękowanie Bogu za odniesione zwycięstwo oręża chrześcijańskiego pod Belgradem w dniu 6 sierpnia 1456r. Jednak lokalnie obchodzono to święto na Zachodzie już w VII wieku. W Polsce jest ono znane od XI wieku.
Podczas tego święta obchodzimy Objawienie przez Chrystusa Swojego Bóstwa Apostołom (św. Piotrowi, Janowi i Jakubowi). Uczniowie byli niezwykle przerażeni, zdziwieni, zachwyceni. Obok Jezusa ukazali się Mojżesz i Eliasz, jednak żaden z nich nie dorównywał chwale i blaskowi Syna Bożego. O Przemienieniu opowiadają trzy Ewangelie. Ważny jest również fakt, że Jezus pozwolił w nim uczestniczyć tylko trzem z pośród swoich uczniów - św. Piotrowi, św. Jakubowi i św. Janowi.
Przemienienie Pańskie przypomina, że Jezus może w każdej chwili odmienić nasz los. Ma ono jednak jeszcze jeden, radosny, eschatologiczny aspekt: przyjdzie czas, że Pan odmieni nas w chwale. Dlatego obchód tej tajemnicy wiary jest dniem wielkiej radości i nadziei, ponieważ nasze przebywanie na ziemi nie będzie ostateczne, bo nadejdzie po nim nieprzemijająca chwała.
Przemienienie to jednak nie tylko pamiątka dokonanego faktu. To także nie tylko nadzieja naszego zmartwychwstania i przemiany. To równocześnie nakaz zostawiony przez Chrystusa, to zadanie wytyczone Jego wyznawcom. Warunkiem naszego ostatecznego przemienienia jest stała przemiana duchowa, wewnętrzne, uparte naśladowanie Chrystusa. Ta przemiana w zarodku musi mieć podstawę na ziemi, by do swej pełni mogła dojść w wieczności. W drodze ku wieczności uczeń Jezusa musi być Mu wierny myślą, słowem i chrześcijańskim czynem. Chrystus obiecuje, że będziemy królować razem z Nim tam, gdzie - za Piotrem - będziemy powtarzać: "Mistrzu, jak dobrze, że tu jesteśmy".
Każdego roku, 6 sierpnia obchodzimy nasz główny odpust parafialny, a w jego przeddzień sprawujemy na cmentarzu Mszę świętą zbiorową w intencji zmarłych. Zapraszamy wszystkich parafian i gości do wspólnej modlitwy oraz aktywnego udziału w uroczystościach odpustowych.

Przemieniłeś się na górze, Chryste Boże,
i uczniowie Twoi, na ile mogli, zobaczyli Twoją chwałę,
aby, widząc Cię krzyżowanego, zrozumieli, że cierpisz dobrowolnie
i opowiadali ludziom, że Ty jesteś rzeczywiście Blaskiem Ojca.

Copyright © 2013-2021 - Parafia Tarnogród  Rights Reserved.