^Powrót na góre

Strona główna

Kancelaria parafialna

Duszpasterze

Galeria zdjęć

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 21 gości.

Statystyka odwiedzin

01870058
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Łącznie
289
1057
2923
25367
1870058

Twoje IP: 3.215.16.238
Server Time: 2024-05-28 13:31:45

Chrzest

CHRZEST

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się członkami jego posłania (KKK1213).

Biblijne korzenie sakramentu chrztu św.

W Starym Testamencie znajdują się różne zapowiedzi chrztu: woda, źródło życia i śmierci; arka Noego, która ratuje przez wodę; przejście przez Morze Czerwone, które wyzwala Izrael z niewoli egipskiej; przejście przez Jordan, które wprowadza Izraela do Ziemi Obiecanej, będącej obrazem życia wiecznego.
Zapowiedzi zostają wypełnione w Nowym Testamencie: Chrystus, który swoje życie publiczne rozpoczyna od przyjęcia chrztu w Jordanie z rąk św. Jana Chrzciciela; krew o woda, które wypływają z przebitego boku ukrzyżowanego Jezusa oraz polecenie, które Zmartwychwstały daje Apostołom – „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28,19-20).

Obrzęd chrztu św. i jego skutki

Istotny obrzęd sakramentu polega na polaniu głowy kandydata wodą lub zanurzeniu go w wodzie z równoczesnym wezwaniem Trójcy Świętej, to znaczy Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Chrzest odpuszcza grzech pierworodny, wszystkie grzechy osobiste, a także wszelkie kary za grzech; przez łaskę uświęcającą, łaskę usprawiedliwienia daje uczestnictwo w Boskim życiu Trójcy Świętej, jednocząc z Chrystusem i włączając w Jego Kościół; daje uczestnictwo w kapłaństwie Chrystusa i stanowi podstawę wspólnoty między wszystkimi chrześcijanami; obdarowuje cnotami teologalnymi i darami Ducha Świętego. Ochrzczony przynależy zawsze do Chrystusa: zostaje opieczętowany niezatartym duchowym znamieniem.

Chrzest w naszej parafii

W naszej parafii sakrament chrztu świętego sprawowany jest w soboty na Mszy św. wieczornej lub w niedziele na Mszy św. o godzinie 11.00. Rodzice powinni zgłosić chęć chrztu dziecka kilka dni wcześniej w kancelarii parafialnej oraz wraz z rodzicami chrzestnymi spisać akt chrztu. W tym celu należy koniecznie zabrać ze sobą akt urodzenia dziecka. Ponieważ chrzestnymi powinny być osoby wierzące i praktykujące, jeżeli są one z poza naszej parafii, powinny przedstawić zaświadczenia od swoich księży, potwierdzające, że mogą pełnić tę godność.
Osoby dorosłe a jeszcze nie ochrzczone, które chcą przyjąć wiarę, powinny zgłosić się do ks. Proboszcza, aby ustalić okres i zasady katechumenatu (przygotowań). W takim przypadku udziela się bowiem razem trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, tj. chrztu, bierzmowania i Eucharystii.
 
Copyright © 2013-2021 - Parafia Tarnogród  Rights Reserved.