CHRZEST
Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się członkami jego posłania (KKK1213).
Biblijne korzenie sakramentu chrztu św.
W Starym Testamencie znajdują się różne zapowiedzi chrztu: woda, źródło życia i śmierci; arka Noego, która ratuje przez wodę; przejście przez Morze Czerwone, które wyzwala Izrael z niewoli egipskiej; przejście przez Jordan, które wprowadza Izraela do Ziemi Obiecanej, będącej obrazem życia wiecznego.
Zapowiedzi zostają wypełnione w Nowym Testamencie: Chrystus, który swoje życie publiczne rozpoczyna od przyjęcia chrztu w Jordanie z rąk św. Jana Chrzciciela; krew o woda, które wypływają z przebitego boku ukrzyżowanego Jezusa oraz polecenie, które Zmartwychwstały daje Apostołom – „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28,19-20).
Obrzęd chrztu św. i jego skutki
Istotny obrzęd sakramentu polega na polaniu głowy kandydata wodą lub zanurzeniu go w wodzie z równoczesnym wezwaniem Trójcy Świętej, to znaczy Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Chrzest odpuszcza grzech pierworodny, wszystkie grzechy osobiste, a także wszelkie kary za grzech; przez łaskę uświęcającą, łaskę usprawiedliwienia daje uczestnictwo w Boskim życiu Trójcy Świętej, jednocząc z Chrystusem i włączając w Jego Kościół; daje uczestnictwo w kapłaństwie Chrystusa i stanowi podstawę wspólnoty między wszystkimi chrześcijanami; obdarowuje cnotami teologalnymi i darami Ducha Świętego. Ochrzczony przynależy zawsze do Chrystusa: zostaje opieczętowany niezatartym duchowym znamieniem.
Chrzest w naszej parafii
W naszej parafii sakrament chrztu świętego sprawowany jest w soboty na Mszy św. wieczornej lub w niedziele na Mszy św. o godzinie 11.00. Rodzice powinni zgłosić chęć chrztu dziecka kilka dni wcześniej w kancelarii parafialnej oraz wraz z rodzicami chrzestnymi spisać akt chrztu. W tym celu należy koniecznie zabrać ze sobą akt urodzenia dziecka. Ponieważ chrzestnymi powinny być osoby wierzące i praktykujące, jeżeli są one z poza naszej parafii, powinny przedstawić zaświadczenia od swoich księży, potwierdzające, że mogą pełnić tę godność.
Osoby dorosłe a jeszcze nie ochrzczone, które chcą przyjąć wiarę, powinny zgłosić się do ks. Proboszcza, aby ustalić okres i zasady katechumenatu (przygotowań). W takim przypadku udziela się bowiem razem trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, tj. chrztu, bierzmowania i Eucharystii.